GEN 1.2  Vstup, transit a odlet letadla

Informacemi obsaženými v této části nejsou dotčena ustanovení předpisů České republiky, která se týkají mezinárodního civilního letectví.

1.2.1  VŠEOBECNĚ

1.2.1.1 Všechny lety ve vzdušném prostoru České republiky včetně příletů a odletů na/z území České republiky se provádí podle pravidel a předpisů platných v České republice.
1.2.1.2 Pokud nebylo dvoustrannou nebo mnohostrannou dohodou mezi Českou republikou a příslušnými státy stanoveno jinak, letadla přilétávající nebo odlétávající na/z území České republiky ze/do zahraničí vždy přistanou nebo odletí z letiště se stálou celní a pasovou službou nebo z letiště, na kterém se celní a pasová služba poskytuje na předchozí vyžádání a její přítomnost byla potvrzena pasovou a celní službou.
1.2.1.2.1 Povinnost přistát/odletět na/z letiště s celní službou se nevztahuje na letadla přilétající/odlétající z/na území členských států Evropské unie. Povinnost přistát/odletět na/z letiště s pasovou službou se nevztahuje na letadla přilétající/odlétající z/na území států Schengenského prostoru.
1.2.1.2.2 Vnější hranice lze překračovat pouze na hraničních přechodech a během stanovené provozní doby. Na hraničních přechodech, které nejsou v provozu dvacet čtyři (24) hodin denně, se za provozní dobu pro tyto účely považuje provozní doba publikovaná v AIP ČR a VFR příručce.
1.2.1.2.3 Při dovozu nebo vývozu zboží na/z celní území EU, a to i neobchodní povahy, je nutno postupovat podle článků jednotlivých hlav Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013 ze dne 9. října 2013, kterým se stanoví celní kodex Unie, podle kterého vstup nebo výstup veškerého zboží na/z celního území EU může být standardně uskutečňován pouze z letiště s mezinárodním statusem. Na letišti s mezinárodním statusem, kde není zřízeno stálé pracoviště Celní správy ČR, je nutné dohodnout podmínky celního odbavování s místně příslušným celním úřadem. Kontakty na jednotlivé celní úřady lze nalézt na www.celnisprava.cz.

Poznámka: Členské státy EU, tedy státy, z nichž není třeba celního odbavování dle celního kodexu EU, jsou: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

1.2.1.2.4 Velitel letadla na vnějším letu jiném než letu prováděném provozovatelem obchodní letecké dopravy, který bude přistávat/odlétat na/z mezinárodní letiště v České republice, mimo letiště BRNO/Tuřany, Karlovy Vary, OSTRAVA/Mošnov, Pardubice a PRAHA/Ruzyně, musí před odletem do/z České republiky zaslat Policii ČR - Služba cizinecké policie letový plán a údaje o cestujících v rozsahu jméno, příjmení, datum narození, státní příslušnost a číslo cestovního dokladu.
1.2.1.2.5  Povinnosti velitele letadla, plynoucí z ustanovení GEN 1.2 para 1.2.4, se nevztahují na velitele letadla Armády České republiky, Policie České republiky a ozbrojených sil NATO.
1.2.1.2.6 Požadované údaje, uvedené v ustanovení GEN 1.2 para 1.2.4, velitel letadla předá prostřednictvím Žádosti o provedení hraniční kontroly, jejíž formulář je vyvěšen na zabezpečené webové adrese https://rscpapli.policie.cz, a to nejpozději dvanáct (12) hodin před odletem. Ve formuláři je nutné vyplnit všechny položky, včetně platné e-mailové adresy, na kterou bude zasláno potvrzení o přijetí žádosti. Toto potvrzení slouží veliteli letadla jako doklad o splnění povinnosti, uvedené v ustanovení GEN 1.2 para 1.2.4.
1.2.1.2.7 V případě poruchy zabezpečené webové adresy, neobdrží-li velitel letadla do osmi (8) hodin před předpokládanou dobou odletu automatické potvrzení přijetí Žádosti o provedení hraniční kontroly na svou e-mailovou adresu uvedenou ve formuláři, nebo v případě, kdy není z výjimečných důvodů možné zaslat Žádost o provedení hraniční kontroly elektronicky, zašle velitel letadla požadované údaje uvedené v ustanovení GEN 1.2 para 1.2.4 na faxové číslo +420 974 841 085.
1.2.1.2.8  Provozovatel mezinárodního letiště, na němž není zřízen inspektorát cizinecké policie a na němž bude přistávat nebo z něhož bude odlétat letadlo na vnějším letu, je povinen nejpozději dvacet čtyři (24) hodin před příletem na jím provozované mezinárodní letiště nebo odletem z takového letiště, oznámit Policii ČR - Službě cizinecké policie a Celní správě ČR údaje o plánovaném letu, tj. poznávací značku letadla, místo odletu a příletu, plánovaný čas odletu a příletu, počet členů posádky a počet cestujících (připadá-li přílet nebo odlet na sobotu, neděli nebo svátek, činí lhůta pro oznámení údajů nejméně čtyřicet osm (48) hodin).
1.2.1.2.9  Provozovatel mezinárodního letiště, na němž není zřízen inspektorát cizinecké policie, je povinen v provozní době letiště bezodkladně informovat Policii ČR - Službu cizinecké policie a Celní správu ČR o přistání nebo odletu letadla na vnějším letu, který nemohl být oznámen podle ustanovení GEN 1.2 para 1.2.8 (mimo provozní dobu letiště je povinen tak učinit bezodkladně poté, co se o této skutečnosti dozví).
1.2.1.2.10 Dojde-li ke změně letiště příletu letadla na vnějším letu na území České republiky, je provozovatel mezinárodního letiště skutečného příletu, není-li na něm zřízen inspektorát cizinecké policie, povinen v provozní době letiště bezodkladně informovat Policii ČR - Službu cizinecké policie a Celní správu ČR o této změně (mimo provozní dobu letiště je povinen tak učinit bezodkladně poté, co se o této skutečnosti dozví).
1.2.1.2.11 Požadované údaje a informace, uvedené v ustanoveních GEN 1.2 para 1.2.8 - GEN 1.2 para 1.2.10, se předávají elektronicky na jednotlivé inspektoráty cizinecké policie se sídlem na mezinárodních letištích, které rovněž zajišťují hraniční kontrolu na následně uvedených mezinárodních letištích:
  1. inspektorát cizinecké policie PRAHA/Ruzyně

    E-mail:  iapprg@pcr.cz

    1. Mnichovo Hradiště, Benešov, České Budějovice, Letňany, Liberec, PLZEŇ/Líně, Roudnice, PRAHA/Vodochody, Kbely

  2. inspektorát cizinecké policie Pardubice

    1. Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Vysoké Mýto, Čáslav

  3. inspektorát cizinecké policie BRNO/Tuřany

    1. Kunovice, Náměšť

  4. inspektorát cizinecké policie OSTRAVA/Mošnov

    1. Přerov

  5. inspektorát cizinecké policie Karlovy Vary

    1. Chomutov

1.2.1.2.12  Provozovatel vnitrostátního letiště je povinen v provozní době letiště bezodkladně informovat Policii ČR - Službu cizinecké policie a Celní správu ČR o přistání nebo odletu letadla na vnějším letu (mimo provozní dobu letiště je povinen tak učinit bezodkladně poté, co se o této skutečnosti dozví). Požadované informace se zasílají na faxové číslo +420 974 841 085.
1.2.1.2.13  Podrobnější informace ohledně podmínek pro překračování vnějších hranic České republiky z pohledu Policie ČR - Služby cizinecké policie a Celní správy ČR byly zveřejněny v leteckých oběžnících AIC A 5/16 a AIC C 9/13.
1.2.1.2.14 Dopravce na letu prováděném provozovatelem obchodní letecké dopravy je povinen předkládat údaje o cestujících v souladu s ustanovením § 69 zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
1.2.1.2.15 Požadované údaje se předávají prostřednictvím sítě SITA na adresu PRGCZ2X ve formátu UN/EDIFACTPAXLST, které jsou v souladu s pokyny WCO/IATA/ICAO API.
1.2.1.2.16  Musí-li z důvodů vyšší moci, bezprostředního nebezpečí nebo na pokyn úřadů letadlo přilétající ze třetí země přistát na přistávací ploše, která není hraničním přechodem (tím je pouze mezinárodní letiště určené k překračování vnějších hranic), může takové letadlo pokračovat v letu pouze poté, co obdrží povolení od příslušných orgánů, tedy Policie ČR - Služby cizinecké policie a Celní správy ČR. Stejný postup se použije, pokud letadlo přilétající ze třetí země přistane bez povolení.

Poznámka: Třetí zemí se pro tyto účely rozumí území jiného státu, než členského státu, který neprovádí ochranu vnitřních hranic podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým je nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/399 ze dne 9. března 2016, kterým se stanoví kodex Unie o pravidlech upravujících přeshraniční pohyb osob (Schengenský hraniční kodex).

Členské státy Schengenského prostoru jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.

1.2.1.2.17 Pro účely získání povolení od Celní správy ČR je nutné kontaktovat pracoviště Celního úřadu PRAHA/Ruzyně:

Telefon:  +420 261 331 000

E-mail:  sluzba1995@cs.mfcr.cz

1.2.1.3 Výjimku z ustanovení GEN 1.2 para 1.2 může udělit v mimořádných případech Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy. Žádost o udělení výjimky se předkládá nejpozději sedm (7) dnů před zamýšleným letem na adresu:
Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:  +420 225 131 032

AFS:  LKPRYAYX

SITA:  PRGTOYA

1.2.1.4 Po nouzovém přistání může letadlo odletět z území České republiky po předchozím souhlasu uděleném Úřadem pro civilní letectví. Žádost zasílá provozovatel letadla na adresu:
Adresa:

Úřad pro civilní letectví
K letišti 1149/23
161 00 Praha 6

Telefax:  +420 220 561 823

E-mail:  caa@caa.cz

Pro odlet letadla je nutné dodržet předpisy České republiky týkající se přechodu státních hranic.

1.2.1.5  Pojištění

Pro všechny lety ve vzdušném prostoru České republiky, s výjimkou letů státních letadel, musí mít zahraniční provozovatel uzavřenou pojistnou smlouvu o pojištění v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 785/2004 ze dne 21. dubna 2004 o požadavcích na pojištění u leteckých dopravců a provozovatelů letadel.

1.2.1.5.1  Pokud jde o odpovědnost ve vztahu ke třetím osobám, činí minimální pojistné krytí v případě jednotlivé nehody pro každé letadlo:

Kategorie

MTOM (kg)

Minimální pojištění

1< 5000,75
2< 1 0001,5
3< 2 7003
4< 6 0007
5< 12 00018
6< 25 00080
7< 50 000150
8< 200 000300
9< 500 000500
10> 500 000700
1.2.1.6 Pokud je počátek cesty v České republice a na dopravce se nevztahují ustanovení Úmluvy o sjednocení některých pravidel o mezinárodní letecké dopravě podepsané v Montrealu 28. května 1999, je tento povinen zajistit, aby byl cestující prokazatelně upozorněn před uzavřením přepravní smlouvy na skutečnost, že se na dopravce nevztahují ustanovení této Úmluvy a tudíž ani plnění a závazky dopravce z ní vyplývající a cestujícímu byly k dispozici platné přepravní podmínky dopravce.
1.2.1.7 Provozovatel letadla je povinen poskytnout provozovateli letiště a poskytovateli služeb při odbavovacím procesu na letišti údaje pro fakturaci poskytnutých služeb a pro účely statistického vyhodnocování leteckého provozu.
1.2.1.8  Letištní sloty

Letištní slot je oprávnění uskutečnit let na koordinoveném letišti v určitém datu a v určitém čase přiděleném koordinátorem letiště. Letištní sloty jsou blokové časy, nikoli časy přistání nebo vzletu.

Letiště PRAHA/Ruzyně je koordinované letiště. Proto pro všechny lety a jejich jakékoliv změny (vyjma letů při nouzovém přistání, letů souvisejících se záchranou lidského života, letů za účelem pátrání a záchrany) je nezbytné před uskutečněním letu žádat letištní slot pro přílet a odlet u koordinátora letiště na adrese:

Adresa:

Slotová koordinace Česká republika
letiště Praha/Ruzyně
P.O.Box 67

161 00 Praha 6
Česká Republika

Telefon:   +420 220 116 057

E-mail:   PRGSP7X@prg.aero (zasílání žádosti o sloty - formát SCR, GCR)

E-mail:   slot.coord@prg.aero (ostatní komunikace)

Provozní doba: H24

1.2.1.8.1  Podání žádosti
1.2.1.8.1.1  Žádost o sloty se předkládá písemně prostřednictvím formátovaných zpráv SCR a GCR (GCR zpráva se použije pouze tehdy, když nelze použít zprávu SCR). Pravidla pro sestavení zpráv jsou dána v SSIM IATA manuálu (Standard Schedules Information Manual).

Žádost o sloty se předkládá nejpozději dvacet čtyři (24) hodin před plánovaným časem příletu/odletu letadla na/z letiště PRAHA/Ruzyně. V případě technických přistání, technických přeletů, zkušebních nebo výcvikových letů, vojenských a státních letadel, sanitních letů, letů “General aviation” a letů “Business Aviation” je možno předložit žádost nejpozději jednu (1) hodinu před plánovaným časem příletu/odletu letadla na/z letiště PRAHA/Ruzyně. Ve všech případech rozhoduje čas přijetí zprávy s žádostí o slot koordinátorem letiště.

1.2.1.8.1.2 Podání žádosti o změně slotů Pro lety za účelem přepravy cestujících (pravidelné, doplňkové a plánované chartery), pravidelné cargo lety a pravidelné lety pro dopravu pošty (nikoliv ad hoc lety) není nutno žádat změnu slotu, pokud doba zpoždění nepřesáhne 120 minut a zároveň nepřesáhne čas 23:59 UTC operačního dne.
1.2.1.8.1.3  V případě, že koordinátor letiště nabídne dopravci z kapacitních důvodů časový posun žádaného slotu, je dopravce povinen akceptovat nebo odmítnout posun do tří (3) pracovních dnů od zaslání takové nabídky koordinátorem, nejpozději však do jedné (1) hodiny před uskutečněním letu v případě technických přistání, technických přeletů, zkušebních nebo výcvikových letů, vojenských a státních letadel, resp. do uskutečnění letu v případě sanitních letů, letů “General Aviation”, a letů “Business Aviation”. Po této lhůtě pozbývá koordinátorem navrhovaný posun platnost a v případě žádosti o změnu slotu je slot vrácen do původního potvrzeného stavu. V případě nové žádosti je navrhovaný slot zrušen a let bude považován za nekoordinovaný. V uvedených případech rozhoduje čas přijetí zprávy koordinátorem letiště.
1.2.1.8.2   Porušení koordinačních postupů

Za porušení koordinačních mechanismů se považuje:

  1. uskutečnění letu bez předchozího přidělení letištního slotu koordinátorem letiště;

  2. úmyslné nedodržení koordinovaného času, tzn. let u kterého byla provedena koordinace ve smyslu ustanovení uvedených výše, ale skutečný blokový čas po přistání nebo před odletem letadla se odchyluje o více než 20 minut od slotu přiděleného koordinátorem letiště bez vážných příčin (povětrnostní podmínky, traťový slot apod.) a bez náležitého zdůvodnění formou zaslání kódu zpoždění a náležitého času zpoždění. V případě letu s přiděleným slotem mimo období nočního hlukového omezení, u kterého je blokový čas po přistání nebo před odletem letadla v období nočního hlukového omezení od 2100 (2000) do 0500 (0400), platí povolená odchylka 10 minut.

  3. nedodržení koordinovaného typu letadla či nesplnění kritérií pro zařazení do jedné z hlukových kategorií 1 až 9 v období nočního hlukového omezení 2100 (2000) do 0500 (0400) dle AIP, LKPR AD 2.21;

  4. neuskutečnění letu, pro který byl koordinátorem letiště přidělen letištní slot, bez předchozího zrušení letištního slotu u koordinátora letiště.

Rozhodnutí zda se jedná o porušení koordinačních mechanismů je v plné pravomoci koordinátora letiště.

1.2.1.8.3  Poplatek za porušení koordinačních mechanismů
1.2.1.8.3.1 Na základě rozhodnutí koordinátora letiště vybírá provozovatel koordinovaného letiště nadstandardní poplatek za porušení koordinačních mechanismů:
  1. podle bodu GEN 1.2 para 1.8.2 a) ve výši 2000 EUR pro letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 1000 EUR pro letadla s MTOM do 15 000 kg včetně; v případě porušení koordinačních postupů v období nočního hlukového omezení od 2100 (2000) do 0500 (0400) je poplatek ve výši 2500 EUR pro letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 1250 EUR pro letadla s MTOM do 15 000 kg včetně;

  2. podle bodu GEN 1.2 para 1.8.2 b) ve výši 1000 EUR pro letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 500 EUR pro letadla s MTOM do 15 000 kg včetně; v případě porušení koordinačních postupů v období nočního hlukového omezení od 2100 (2000) do 0500 (0400) je poplatek ve výši 1500 EUR pro letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 750 EUR pro letadla s MTOM do 15 000 kg včetně;

  3. podle bodu GEN 1.2 para 1.8.2 c) ve výši 1000 EUR pro letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 500 EUR pro letadla s MTOM do 15 000 kg včetně v případě, že letadla odpovídají kritériím pro zařazení do hlukové kategorie 10 nebo 11; v případě, že letadla odpovídají kritériím pro zařazení do jedné z hlukových kategorií 12 až 14 je nadstandardní poplatek ve výši 1200 EUR pro letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 600 EUR pro letadla s MTOM do 15 000 kg včetně;

  4. podle bodu GEN 1.2 para 1.8.2 d) ve výši 500 EUR pro přílet nebo odlet letadla s MTOM vyšší než 15 000 kg a 250 EUR pro přílet nebo odlet letadla s MTOM do 15 000 kg včetně.

1.2.1.9  Přestupky

Porušení nebo přestupky proti ustanovením AIP České republiky mohou mít za následek odebrání povolení nebo schválení vydaných Odborem civilního letectví Ministerstva dopravy, která se vyžadují dále, nebo jiné sankce stanovené příslušnými předpisy České republiky. Toto jednání provozovatele bude rovněž oznámeno příslušnému národnímu leteckému úřadu státu provozovatele letadla.

1.2.1.10  Bezpečnostní program

Pro pravidelnou nebo nepravidelnou (sérii letů) leteckou dopravu pro obchodní účely na/z území České republiky musí mít letecký dopravce zaveden bezpečnostní program v souladu s ICAO Annexem 17, Dokumentem 30 ECAC a nařízením (ES) č. 300/2008.

1.2.1.11  Výskyt nakažlivé nemoci na palubě přilétávajícího letadla
1.2.1.11.1 Postup velitele letadla

Jakmile je veliteli letadla známo, že se na palubě letadla nachází cestující, u kterého je podezření z nakažlivé nemoci, musí tuto skutečnost oznámit stanovišti letových provozních služeb, se kterými je právě ve spojení, spolu se žádostí, aby zpráva byla předána na letištní řídící věž letiště určení. Zpráva musí obsahovat volací znak letadla, letiště odletu, letiště určení, předpokládaný čas přistání, počet zasažených cestujících, počet osob na palubě a výraz “nakažlivá nemoc”. Například:

(stanoviště ATS), (volací znak letadla) ŽÁDÁM O PŘEDÁNÍ NÁSLEDUJÍCÍ INFORMACE NA LETIŠTNÍ ŘÍDÍCÍ VĚŽ (letiště určení) CO NEJDŘÍVE. OZNAMTE AŽ BUDETE PŘIPRAVENI PRO PŘÍJEM.”

(volací znak letadla), OZNAMTE LETIŠTNÍ ŘÍDÍCÍ VĚŽI (letiště určení), ŽE (volací znak letadla), LETIŠTĚ ODLETU (letiště odletu) PŘEDPOKLÁDÁME (letiště určení) V (čas) OSOB NA PALUBĚ (počet) HLÁSÍME (počet) PŘÍPAD/Ů NAKAŽLIVÉ NEMOCI NA PALUBĚ”.

1.2.1.11.2 Vstupní místo

V souladu s požadavky Mezinárodních zdravotnických předpisů (2005) je vstupním místem České republiky pro letadla s letištěm určení na území České republiky, v případě podezření na vysoce nakažlivou nemoc na palubě letadla, letiště PRAHA/Ruzyně.

1.2.1.12  Hlukový certifikát a omezení pro vzlet a přílet letadel s proudovými motory
1.2.1.12.1  Letadla s proudovými motory s MTOM 34000 kg, nebo více nebo s osvědčením pro maximální vnitřní vybavení pro daný typ letadla sestávající z více než 19 sedadel pro cestující, mohou provádět vzlet/přistání na letištích v České republice pouze za předpokladu, že letadlo vyhovuje standardům uvedeným ICAO v Annexu 16 svazek I část II kapitola 3 a hlukový certifikát nebo jiný srovnatelný dokument je v souladu s ICAO Annexem 16 svazek I část II kapitola 1.
1.2.1.12.2  Možnost udělení výjimky v jednotlivých případech posuzuje Ministerstvo dopravy, Odbor civilního letectví a to pouze na lety výjimečné povahy. Žádost o výjimku s uvedením řádných důvodů se zasílá na adresu:
Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:  +420 225 131 323

E-mail:  flights@mdcr.cz

SITA:  PRGTOYA

SITA:  PRGMT8X

1.2.2  LETY PRO OBCHODNÍ ÚČELY

Letečtí dopravci licencovaní podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1008/2008 ze dne 24. září 2008 o společných pravidlech pro provozování leteckých služeb ve Společenství (letečtí dopravci EU/EHP/Švýcarska) mohou provádět obchodní leteckou dopravu uvnitř EU.

Na provoz do/z třetích zemí (země mimo EU/EHP/Švýcarska), se vztahují příslušná ustanovení dvoustranných nebo mnohostranných dohod.

1.2.2.1  Letecký dopravce licencovaný podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1008/2008
1.2.2.1.1  Pravidelné lety

Oznámení o zahájení pravidelných letů na/z území České republiky se zasílá na adresu:

Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:   +420 225 131 032

Telefax:   +420 225 131 323

E-mail:   flights@mdcr.cz

SITA:   PRGTOYA

SITA:   PRGMT8X

Oznámení se předkládá nejpozději deset (10) dnů před zahájením provozu a obsahuje

  1. platnou provozní licenci, osvědčení leteckého provozovatele nebo název a adresu orgánu, který tyto dokumenty leteckému provozovateli vydal;

  2. letový řád obsahující tyto údaje:

    1. třípísmenné ICAO označení provozovatele letadla, číslo letu, typ a poznávací značku letadla, sedadlovou kapacitu;

    2. den, předpokládaný čas a letiště odletu do České republiky;

    3. den, předpokládaný čas a letiště příletu/odletu v České republice;

    4. den, předpokládaný čas a následující letiště určení;

    5. požadovanou dobu platnosti;

    6. požadovaná přepravní práva;

    7. druh provozu (osobní, nákladní, kombinovaný);

    8. označení linky a partnera ze třetí země, pokud bude linka provozována na základě marketingových ujednání (např. code-share, blocked space);

    9. adresu své provozovny na území České republiky pro provoz z území České republiky do třetí země.

1.2.2.1.1.1  Letový řád

Letový řád se předkládá k registraci nejpozději deset (10) dnů před zahájením každého provozního období. Na letové řády pro provoz do/z třetích zemí se vztahují příslušná ustanovení dvoustranných nebo mnohostranných dohod.

1.2.2.1.1.2   Přepravní právo

Před zahájením pravidelných letů provozovaných na základě mezinárodní smlouvy, která obsahuje omezení přístupu leteckých dopravců na přepravní trh mezi Českou republikou a příslušnou třetí zemí, je vyžadováno udělení přepravního práva leteckému dopravci Ministerstvem dopravy v souladu s postupy publikovanými na webové stránce Ministerstva dopravy (Ministerstvo dopravy ČR - Udělování omezených přepravních práv (www.mdcr.cz)).

1.2.2.1.2   Nepravidelné lety

Oznámení o provedení nepravidelného letu letadlem o sedadlové kapacitě 10 a více míst nebo letadlem o MTOM 5 700 kg a větší na/z území České republiky se předkládá nejpozději tři (3) dny před plánovaným dnem letu na výše uvedenou adresu Ministerstva dopravy a obsahuje:

  1. platnou provozní licenci, osvědčení leteckého provozovatele nebo název a adresu orgánu, který tyto dokumenty leteckému dopravci vydal (pokud nebylo předloženo dříve);

  2. třípísmenné ICAO označení provozovatele letadla, číslo letu, typ a poznávací značku letadla, sedadlovou kapacitu;

  3. datum, předpokládaný čas a letiště odletu do České republiky;

  4. datum, předpokládaný čas a letiště příletu/odletu v České republice;

  5. datum, předpokládaný čas a následující letiště určení.

1.2.2.1.2.1  Série nepravidelných letů

Za sérii nepravidelných letů se považuje provedení více než tří letů v průběhu dvou na sebe navazujících měsíců. Oznámení o provedení série nepravidelných letů letadlem o sedadlové kapacitě 10 a více míst nebo letadlem o MTOM 5 700 kg a větší na/z území České republiky se předkládá na Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy nejpozději sedm (7) dnů před plánovaným dnem prvního letu ze série letů a obsahuje:

  1. platnou provozní licenci, osvědčení leteckého provozovatele nebo název a adresu orgánu, který tyto dokumenty leteckému dopravci vydal (pokud nebylo předloženo dříve);

  2. třípísmenné ICAO označení provozovatele letadla, číslo letu, typ a poznávací značku letadla, sedadlovou kapacitu;

  3. datum, předpokládaný čas a letiště odletu do České republiky;

  4. datum, předpokládaný čas a letiště příletu/odletu v České republice;

  5. datum, předpokládaný čas a následující letiště určení.

1.2.2.1.2.2  Nepravidelné lety směřující z/do České republiky do/z třetích zemí

K provedení nepravidelného letu směřujícího z/do České republiky do/ze třetí země může být vyžadováno podání žádosti o povolení nepravidelného letu, pokud stát registrace leteckého dopravce (hodlajícího let vykonat) uplatňuje obdobný postup vydávání povolení českým leteckým dopravcům. Jinak se použije postup dle GEN 1.2 para 2.1.2.

Žádost o povolení se předkládá na jeden z níže uvedených kontaktů:

Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:   +420 225 131 032

Telefax:   +420 225 131 323

E-mail:   flights@mdcr.cz

SITA:   PRGTOYA

SITA:   PRGMT8X

AFS:   LKPRYAYX

Žádost se předkládá nejméně pět (5) dnů před plánovaným dnem letu, v případě série nepravidelných letů patnáct (15) dnů před plánovaným dnem prvního letu ze série letů a obsahuje:

  1. název leteckého dopravce a adresu jeho sídla, platnou provozní licenci a osvědčení leteckého provozovatele nebo název a adresu orgánu, který tyto dokumenty leteckému dopravci vydal (pokud nebyly předloženy dříve);

  2. typ a poznávací značku letadla, číslo letu (je-li použito);

  3. datum, předpokládaný čas a letiště odletu do České republiky;

  4. datum, předpokládaný čas a letiště příletu/odletu do/z České republiky;

  5. datum, předpokládaný čas a následující letiště určení;

  6. účel (druh) letu, počet cestujících a/nebo druh a množství nákladu přepravovaného do/z České republiky.

1.2.2.2  Letecký dopravce licencovaný ve třetí zemi

Provozovatelé ze třetích zemí (TCOs), zapojení do pravidelné nebo nepravidelné letecké dopravy pro obchodní účely na/z nebo v rámci území členského státu EU/EHP, na něž se vztahují ustanovení Smlouvy o Evropské Unii, musí být držiteli platného TCO oprávnění vydaného Agenturou Evropské unie pro bezpečnost letectví (dále jen "Agentura") v souladu s nařízením (EU) č. 452/2014. Toto se vztahuje i na provozovatele poskytující pronájem letadla s posádkou (ACMI), kde je letecký dopravce EU nájemcem pronajatého letadla nebo provozovatelů využívajících linek v režimu code share s leteckým dopravcem EU, kdy jsou uskutečňovány lety pro obchodní účely na/z nebo v rámci území členského státu EU/EHP, na něž se vztahují ustanovení Smlouvy o Evropské Unii. TCO oprávnění není požadováno pro provozovatele ze třetích zemí, kteří pouze přelétávají území členského státu EU/EHP bez úmyslu přistát.

Žádost o vydání TCO oprávnění, včetně všech náležitých dokumentů, musí být Agentuře předložena alespoň třicet (30) dní před plánovaným zahájením provozu.

Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy zůstává i nadále odpovědným za vydávání provozních oprávnění/povolení letů. TCO oprávnění vydané EASA je ovšem jednou z nezbytných náležitostí v procesu žádosti o vydání provozního oprávnění/povolení letu vydávaného Odborem civilního letectví Ministerstva dopravy, za předpokladu souladu s dvoustrannou nebo mnohostrannou dohodou sjednanou mezi Českou republikou a příslušnou třetí zemí.

Nepravidelné lety – jednorázové notifikace

Provozovatelé ze třetích zemí mohou vykonat nepravidelný let nebo sérii nepravidelných letů k překonání nenadálých, bezprostředních a urgentních provozních potřeb (lety ve veřejném zájmu např. humanitární mise, lety za účelem pomoci v případě pohromy) bez předešlého obdržení TCO oprávnění, za předpokladu že dopravce:

  1. oznámí EASA provedení takového letu formou a způsobem určeným EASA a to před plánovaným dnem letu;

  2. nepodléhá zákazu letů podle nařízení (EC) č. 2111/2005; a

  3. předloží EASA žádost o vydání TCO oprávnění během deseti (10) pracovních dní po dni notifikace.

Lety uvedené v notifikaci mohou být vykonávány po období maximálně šesti (6) po sobě následujících týdnů ode dne notifikace nebo do doby vydání rozhodnutí EASA o žádosti o vydání TCO oprávnění, podle toho, co nastane dříve. Jednorázové notifikace mohou být dopravcem využity pouze jedenkrát za každých dvacet čtyři (24) měsíců.

Pro více informací využijte, prosím, internetové stránky EASA: easa.europa.eu/TCO

1.2.2.2.1   Pravidelné lety

Letecký dopravce licencovaný ve třetí zemi může vykonat let na/z území České republiky za předpokladu, že provoz pravidelných letů byl povolen v souladu s dvoustrannou nebo mnohostrannou dohodou sjednanou mezi Českou republikou a příslušnou třetí zemí, nebo povolením v souladu s § 71 zákona č. 49/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Povolení pro pravidelné lety na/z území České republiky vydává Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy. Žádost o povolení se předkládá nejpozději třicet (30) dnů před zahájením provozu na adresu:

Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:   +420 225 131 032

Telefax:   +420 225 131 323

E-mail:   flights@mdcr.cz

SITA:   PRGTOYA

SITA:   PRGMT8X

a obsahuje:

  1. jméno, adresu leteckého dopravce;

  2. vlastnictví leteckého dopravce (vyžaduje-li to mezinárodní smlouva)

  3. platné osvědčení leteckého provozovatele, provozní licenci, pokud je vydána;

  4. seznam letadel včetně osvědčení letové způsobilosti a hlukových certifikátů;

  5. doklad o platném pojištění podle GEN 1.2 para 1.5;

  6. letový řád podle GEN 1.2 para 2.2.1.1.

1.2.2.2.1.1   Letový řád

Letecký dopravce písemně předloží Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy ke schválení letový řád pravidelných letů na/z území České republiky alespoň třicet (30) dnů před začátkem každého provozního období, není-li v příslušné dvoustranné nebo mnohostranné dohodě stanoveno jinak.

Žádost o schválení letových řádů pravidelných letů na/z území České republiky obsahuje:

  1. třípísmenné ICAO označení provozovatele letadla;

  2. číslo letu, typ a poznávací značku letadla, sedadlovou kapacitu;

  3. den, předpokládaný čas a letiště odletu do České republiky;

  4. den, předpokládaný čas a letiště příletu/odletu v České republice;

  5. den, předpokládaný čas a následující letiště určení;

  6. požadovaná doba platnosti;

  7. požadovaná přepravní práva;

  8. označení linky a partnera, pokud bude linka provozována na základě marketingových ujednání (např. code-share, blocked share).

1.2.2.2.1.2   Lety doplňkové

Na lety doplňkové, uskutečňované k pravidelným letům schváleným pro příslušné provozní období, je třeba povolení Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy.

1.2.2.2.1.3   Obchodní aktivity

Oznámení o zahájení přímého nebo zprostředkovaného prodeje služeb pravidelné obchodní letecké dopravy na území České republiky se zasílá na adresu:

Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:   +420 225 131 032

Telefax:   +420 225 131 323

E-mail:   flights@mdcr.cz

SITA:   PRGTOYA

SITA:   PRGMT8X

Oznámení je předkládáno leteckým dopravcem písemně nejméně dvacet (20) dnů před zahájením prodeje a obsahuje:

  1. Při založení vlastního zastoupení leteckého dopravce jako organizační složky na území České republiky zapsané v Obchodním rejstříku u Obchodního soudu:

    1. název a adresu leteckého dopravce a příslušné kontaktní údaje;

    2. název a adresu organizační složky a příslušné kontaktní údaje;

    3. popis základních aktivit na území České republiky, např. prodej přepravních dokladů pro osobní dopravu a/nebo cargo.

  2. Při stanovení výhradního prodejce (GSA) na území České republiky:

    1. název a adresu leteckého dopravce a příslušné kontaktní údaje;

    2. název a adresu výhradního prodejce (GSA) a příslušné kontaktní údaje;

    3. popis základních aktivit na území České republiky, např. prodej přepravních dokladů pro osobní dopravu a/nebo cargo.

Letecký dopravce je povinen informovat Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy o jakýchkoli změnách souvisejících s oznámením obchodní činnosti nebo o ukončení obchodních aktivit na území České republiky a to ve lhůtě patnácti (15) dnů ode dne, kdy k této změně došlo.

1.2.2.2.1.4   Náhradní letecká doprava

Náhradní leteckou dopravou se rozumí pozemní obsluha mezi dvěma body letecké linky (tj. letišti tak, jak jsou uvedena na leteckém nákladním listu) povolená leteckému dopravci k přepravě jím dopravovaného zboží, která je poskytována jako náhrada nebo doplnění letů příslušné linky.

Letecký dopravce licencovaný ve třetí zemi může provádět náhradní leteckou dopravu na/z území České republiky za předpokladu, že Odborem civilního letectví Ministerstva dopravy bylo vydáno pozitivní stanovisko provádět náhradní leteckou dopravu na/z území České republiky.

Žádost o stanovisko k provádění náhradní letecké dopravy předkládá letecký dopravce na jeden z níže uvedených kontaktů:

Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:   +420 225 131 032

E-mail:   flights@mdcr.cz

SITA:   PRGTOYA

SITA:   PRGMT8X

Žádost se předkládá písemně nejméně pět (5) pracovních dnů před zahájením provozu a obsahuje:

  1. název a adresu leteckého dopravce a příslušné kontaktní údaje;

  2. navrhovaný jízdní/letový řád včetně letiště výchozího a letiště určení nebo seznam požadovaných tras a předpokládaný rozsah v případě nepravidelného provozu;

  3. jméno vybraného poskytovatele služeb při odbavovacím procesu;

  4. jakákoli další žadatelova prohlášení nebo požadavky.

Letecký dopravce je povinen informovat Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy o jakýchkoli změnách souvisejících se stanoviskem nebo o ukončení provozu na/z území České republiky.

1.2.2.2.2   Nepravidelné lety
1.2.2.2.2.1 Povolení pro nepravidelné lety na/z území České republiky vydává Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy. Žádost o povolení se předkládá na adresu:
Adresa:

Ministerstvo dopravy
Odbor civilního letectví
nábřeží Ludvíka Svobody 12
P.O.Box 9

11015 Praha 1
Česká republika

Telefax:  +420 225 131 032

Telefax:  +420 225 131 323

E-mail:  flights@mdcr.cz

SITA:  PRGTOYA

SITA:  PRGMT8X

Pracovní doba: pondělí až pátek od 0800 - 1600 místního času mimo státem uznané svátky: 1.1., Velký pátek, velikonoční pondělí, 1.5., 8.5., 5.7., 6.7.,28.9., 28.10., 17.11., 24.12., 25.12., 26.12.

1.2.2.2.2.2  Žádost se předkládá písemně nejpozději tři (3) pracovní dny před plánovaným dnem letu (vyjma letů s nebezpečným zbožím) a obsahuje:
  1. jméno a adresu provozovatele letadla a platné osvědčení leteckého provozovatele a provozní licenci, pokud je vydána;

  2. číslo letu (je-li použito), typ a poznávací značku letadla, sedadlovou kapacitu, osvědčení letové způsobilosti a hlukový certifikát;

  3. datum, předpokládaný čas a letiště odletu do České republiky;

  4. datum, předpokládaný čas a letiště příletu/odletu v České republice;

  5. datum, předpokládaný čas a následující letiště určení;

  6. účel (druh) letu, počet cestujících a/nebo druh a množství nákladu přepravovaného na/z území České republiky;

  7. jméno, příjmení a adresu trvalého pobytu nebo obchodní firmu nebo název a adresu sídla objednatele přepravy;

  8. u letů na objednávku pro přepravu zboží jméno a adresu příjemce a odesílatele zboží;

  9. název vybraného poskytovatele služeb při odbavovacím procesu na území České republiky;

  10. doklad o platném pojištění podle GEN 1.2 para 1.5.

Poznámka: Pro přepravu nebezpečného zboží platí také ustanovení GEN 1.4.

1.2.2.2.2.3 Povolení nepravidelného letu vydané Odborem civilního letectví Ministerstva dopravy má platnost nejvýše dvacet čtyři (24) hodin před a sedmdesát dva (72) hodin po plánovaném čase uskutečnění takového letu. Pokud dojde v době platnosti povolení ke změně času přistání/odletu, není třeba žádat o nové povolení. Ustanovení GEN 1.2 para 1.8 není tímto dotčeno.
1.2.2.2.2.4 Série nepravidelných letů

Za sérii nepravidelných letů se považuje provedení více než tří letů v průběhu dvou na sebe navazujících měsíců. Žádost o provedení série letů na/z území České Republiky se předkládá písemně na Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy nejméně patnáct (15) pracovních dnů před uskutečněním prvého letu ze série.

1.2.2.2.2.5  Provozovatel letadla poskytne Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy dodatečné informace, bude-li o ně požádán.
1.2.2.2.2.6  Při posuzování žádostí o povolení nepravidelných letů zahraničních provozovatelů na/z území České republiky Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy vychází ze zásady, že uvažovanou přepravu by měl přednostně uskutečnit český letecký dopravce nebo letecký dopravce země počátku přepravy nebo z principu reciprocity.
1.2.2.2.2.7  Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy může s leteckými úřady jednotlivých států dohodnout výjimky z výše uvedených postupů.
1.2.2.2.3  Povolení vydané Odborem civilního letectví Ministerstva dopravy nezahrnuje potvrzení plánovaných časů příletu a odletu na letišti PRAHA/Ruzyně - viz GEN 1.2 para 1.8.

1.2.3  LETY PRO NEOBCHODNÍ ÚČELY

1.2.3.1  Lety cvičné, humanitární, pro vlastní potřebu (privátní) a technická přistání

Pro výše uvedené lety zahraničních letadel registrovaných v členských státech ICAO uskutečňovaných na/z území České republiky není nutné schválení Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy. Za dostatečné se považuje podání příslušného letového plánu (FPL) orgánům řízení letového provozu a provozovateli letiště. Pro lety s přistáním na letišti PRAHA/Ruzyně je třeba vyžádat přidělení letištních slotů u koordinátora letiště (viz GEN 1.2 para 1.8).

1.2.3.2  Lety zahraničních letadel pro záchranu lidského života a nouzová přistání

Za lety zahraničních letadel pro záchranu lidského života se považují lety přímo související se záchranou lidského života, lety za účelem pátrání a záchrany, nouzová přistání. Pro tyto lety se nežádá povolení Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy ani přidělení letištního slotu od koordinátora letiště v případě letu na/z letiště PRAHA/Ruzyně. Za dostatečné se považuje oznámení orgánům řízení letového provozu.

1.2.3.3  Lety zahraničních státních letadel
1.2.3.3.1  Lety zahraničních státních letadel (tj. letadel ve službách vojenských, policejních a celních) přes/na/z území České republiky podléhají předchozímu povolení, které může být individuální nebo roční. Lety státních letadel s ročním diplomatickým povolením se řídí podmínkami v něm uvedenými. Žádost o diplomatické individuální povolení pro letadla policejní a celní se předkládá diplomatickou cestou pět (5) pracovních dnů před plánovaným letem na adresu:
Adresa:

Ministerstvo zahraničních věcí
Diplomatický protokol
Loretánské náměstí 5
118 00 Praha 1
Česká republika

Telefon:  +420 224 182 228

E-mail:  dp_flights.security@mzv.cz

1.2.3.3.2  Pro lety ozbrojených sil a lety pro přepravu ve prospěch ozbrojených sil se žádost o diplomatické povolení předkládá diplomatickou cestou alespoň deset (10) dní před plánovaným letem na adresu:
Adresa:

National Movement Coordination Centre of Armed Forces
Czech Republic

Telefon:   +420 973 230 760

Telefax:   +420 973 230 730

E-mail:  nmcc@army.cz

1.2.3.3.3  Pro lety s přistáním na letišti PRAHA/Ruzyně je třeba vyžádat přidělení letištních slotů u koordinátora letiště (viz GEN 1.2 para 1.8).

Pokud státní letadlo vykonává let pro obchodní účely, vztahují se na něj příslušná ustanovení oddílu GEN o vykonávání letů pro obchodní účely a podléhá zpoplatnění podle oddílu GEN 4.

1.2.3.4  Lety tuzemských státních letadel

Pro lety s přistáním na letišti PRAHA/Ruzyně je třeba vyžádat přidělení letištních slotů u koordinátora letiště (viz GEN 1.2 para 1.8).

1.2.3.5  Lety zahraničních vojenských letadel

Pro lety s přistáním na letišti PRAHA/Ruzyně je třeba vyžádat přidělení letištních slotů u koordinátora letiště (viz GEN 1.2 para 1.8).

1.2.3.6  Lety tuzemských vojenských letadel

Pro lety s přistáním na letišti PRAHA/Ruzyně je třeba vyžádat přidělení letištních slotů u koordinátora letiště (viz GEN 1.2 para 1.8).

1.2.3.7  Lety zahraničních civilních letadel s ústavními činiteli

Pro nepravidelné lety zahraničních civilních letadel registrovaných v členských státech ICAO přes/na/z území České republiky za účelem přepravy ústavních činitelů se nevyžaduje předchozí povolení. Za dostatečné se považuje podání příslušného letového plánu (FPL) orgánům řízení letového provozu a provozovateli letiště. Pro lety s přistáním na letišti PRAHA/Ruzyně je třeba vyžádat přidělení letištních slotů u koordinátora letiště (viz GEN 1.2 para 1.8).

1.2.3.8 Výše uvedenými ustanoveními GEN 1.2 para 3 nejsou dotčena ustanovení GEN 1.2 para 6 a GEN 1.2 para 7.

1.2.4  PŘELETY

1.2.4.1 Pro pravidelné přelety letadel přes území České republiky se nevyžaduje povolení Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy, jsou-li povoleny leteckou dohodou uzavřenou mezi Českou republikou a příslušným státem provozovatele letadla, nebo se na ně vztahuje Dohoda o tranzitu mezinárodních leteckých služeb za podmínky plnění ustanovení těchto dohod.
1.2.4.2 Pro nepravidelné přelety území České republiky letadly registrovanými v členském státě ICAO se nevyžaduje povolení Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy.
1.2.4.3 Odbor civilního letectví Ministerstva dopravy však může letadlům stanovit povinnost přistát na území České republiky nebo se podrobit jiným omezením.

Poznámka: Pro přepravu nebezpečného zboží platí také ustanovení GEN 1.4.

1.2.5  POSTUPY PRO PROVÁDĚNÍ SEKUNDÁRNÍCH A REPATRIAČNÍCH LETŮ LETECKÉ ZDRAVOTNICKÉ ZÁCHRANNÉ SLUŽBY (LZZS) DO/Z ČESKÉ REPUBLIKY

1.2.5.1  Vymezení pojmů

Sekundární let/repatriační let - obchodní let, jehož účelem je přeprava pacientů z/do nemocnice v ČR, do/ze zahraničí.

1.2.5.2  Aplikace postupů

Dále uvedené postupy jsou aplikovány v případě, kdy nelze provést sekundární/repatriační let Letecké zdravotnické záchranné služby na/z letiště v ČR schválené pro mezinárodní provoz.

1.2.5.3  Platnost postupů

Postupy uvedené v bodě GEN 1.2 para 5.4 platí pro provádění sekundárních a repatriačních letů Letecké zdravotnické záchranné služby vrtulníky do/z ČR ze/do států Schengenského prostoru.

1.2.5.4  Postupy provádění a koordinace letů
1.2.5.4.1  Základní požadavky pro provedení sekundárního /repatriačního letu LZZS vrtulníkem:

Sekundární/repatriační let může být proveden pouze vrtulníkem na/z takových heliportů v ČR, jejich seznam je uveden ve VFR příručce ČR, část VFR-HEL.

1.2.5.4.2  Středisko Letecké zdravotnické záchranné služby (provozovatel vrtulníku) v zemi, odkud je předkládán požadavek na provedení přepravy pacienta:
  1. kontaktuje přímo příslušné středisko Letecké zdravotnické záchranné služby v ČR, v jehož regionu se nachází nemocnice, kde je/bude dotyčný pacient hospitalizován (odkud/kam má být přepravován).

V oznámení uvede:

  1. místo nemocnice odkud/kam má být pacient přepravován (viz VFR příručka ČR, část VFR-HEL);

  2. předpokládaný datum a čas letu;

  3. jméno pacienta;

  4. učiní v příslušnou dobu telefonicky dotaz u českého střediska Letecké zdravotnické záchranné služby týkající se informací uvedených v bodě GEN 1.2 para 5.4.3.

1.2.5.4.3  V ČR je v provozu 10 středisek Letecké zdravotnické záchranné služby. Kontakty na jejich Zdravotnická operační střediska (ZOS) jsou uvedeny v tabulce níže.

Příslušné středisko Letecké zdravotnické záchranné služby v ČR:

  1. projedná s nemocnicí, kde je pacient umístěn (kam má být přepravován):

    1. schopnost a připravenost k jeho letecké přepravě resp. potvrzení možnosti přijetí pacienta;

    2. časy pro koordinaci obsazení nemocničního heliportu;

  2. na základě telefonického dotazu ze strany žadatele zmíněného v bodě GEN 1.2 para 5.4.2 oznámí zahraničnímu středisku Letecké zdravotnické záchranné služby (provozovateli vrtulníku) výsledky získané konzultací s nemocnicí:

    1. schopnost a připravenost pacienta k letecké přepravě resp. potvrdí možnost přijetí/předání pacienta;

    2. časy pro koordinaci obsazení nemocničního heliportu;

  3. oznámení nejbližšímu inspektorátu cizinecké policie nebo Oblastnímu ředitelství služby cizinecké policie v daném regionu se nevztahuje na letadla přilétávající nebo odlétávající z/na území Schengenského prostoru (viz AIP ČR GEN 1.2 para 1.2.1)

1.2.5.4.4  Zahraniční provozovatel vrtulníku podá letový plán až po splnění podmínek uvedených v bodě GEN 1.2 para 5.4.2 a GEN 1.2 para 5.4.3 b).

Střediska Letecké zdravotnické záchranné služby v České republice

Středisko

Volací znak

Telephone

E-Mail

PRAHAKRYŠTOF 1+420 222 070 111 (ZOS)sekred@zzshmp.cz
BRNOKRYŠTOF 4+420 545 113 111 (ZOS)info@zzsjmk.cz
OSTRAVAKRYŠTOF 5+420 596 111 110 (ZOS)zzsmsk@zzssmsk.cz
HRADEC KRÁLOVÉKRYŠTOF 6+420 495 755 446 (ZOS)info@zzskhk.cz
PLZEŇKRYŠTOF 7+420 377 672 111(ZOS) info@zzspk.cz
OLOMOUCKRYŠTOF 9+420 585 544 490 (ZOS)info@zzsol.cz
JIHLAVAKRYŠTOF 12+420 567 571 249 (ZOS)info@zzsvysocina.cz
ČESKÉ BUDĚJOVICEKRYŠTOF 13+420 387 762 402 (ZOS)vednlzpzos@zzsjck.cz
ÚSTÍ NAD LABEMKRYŠTOF 15+ 420 475 234 111 (ZOS)info@zzsuk.cz
LIBERECKRYŠTOF 18+420 485 218 511 (ZOS)info@zzslk.cz

1.2.6  PODMÍNKY POVOLOVÁNÍ LETŮ ZAHRANIČNÍCH LETADEL S OMEZENOU LETOVOU ZPŮSOBILOSTÍ, VČETNĚ ULTRALEHKÝCH LETADEL, VE VZDUŠNÉM PROSTORU ČESKÉ REPUBLIKY

1.2.6.1 Povolení ke vstupu do vzdušného prostoru České republiky (ČR) se nevyžaduje pro letadla, kterým bylo leteckým úřadem členského státu EU vydáno osvědčení letové způsobilosti pro zvláštní účely nebo povolení k letu v souladu s Přílohou 1 (Část-21) nebo Přílohou 1b (Část 21 Light) k nařízení Komise (EU) č. 748/2012 v platném znění, jejichž platnost je automaticky uznána ve smyslu článku 67 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 v platném znění, a s nimiž nebudou prováděny zkušební lety ve smyslu § 15 zákona č. 49/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
1.2.6.2 Zahraniční letadla jiná než uvedená v bodě GEN 1.2 para 6.1 s osvědčením letové způsobilosti jiným, než je standardní osvědčení letové způsobilosti (např. osvědčení letové způsobilosti pro zvláštní účely, povolení k letu, apod.), včetně ultralehkých letadel, která nesplňují podmínky uvedené v bodě GEN 1.2 para 6.4 této části, musí získat povolení ke vstupu do vzdušného prostoru ČR a pro letové činnosti v něm prováděné. O povolení žádá provozovatel. Povolení může být vydáno s časovým, případně jiným omezením. V žádosti je nutno uvést dobu, na kterou je povolení požadováno, účel letu nebo činnosti a plánované letiště určení, nebo při průletu vzdušným prostorem ČR předpokládanou trať.

Žádost o povolení musí být doložena kopiemi následujících dokumentů:

  1. Osvědčení letové způsobilosti nebo Povolení k letu včetně stanovených provozních omezení,

  2. Osvědčení hlukové způsobilosti (je-li vydáno),

  3. Osvědčení o zápisu letadla do leteckého rejstříku,

  4. dokladu o platnosti osvědčení letové způsobilosti (není-li součástí osvědčení letové způsobilosti),

  5. dokladu o uzavřeném pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem letadla třetím osobám,

  6. další případné informace (např. adresa, na kterou má být povolení zasláno - povolení lze zaslat i elektronicky).

Žádost o povolení k přeletu musí být doručena nejpozději pět (5) pracovních dnů před zamýšleným vstupem letadla do vzdušného prostoru ČR.

Upozornění: získání povolení vstupu do vzdušného prostoru ČR nenahrazuje povolení k leteckému veřejnému vystoupení či jiné letecké činnosti viz bod GEN 1.2 para 9.

Žadatelům o povolení zkušebních letů ve smyslu § 15 zákona č. 49/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů musí být současně vydán Souhlas s provedením zkušebních letů. V tomto případě musí být žádost podána v dostatečném předstihu před zamýšleným vstupem do vzdušného prostoru ČR. Doporučuje se žádost podat alespoň třicet (30) dní předem. Požadavky jsou uvedeny ve směrnici CAA-TI-010-n/99.

1.2.6.3 Výše uvedené žádosti musí být doručeny na adresu:
Adresa:

Úřad pro civilní letectví
K letišti 1149/23
161 00 Praha 6

Telefon:  +420 225 422 709

Telefon:  +420 225 421 729

E-mail:  ti@caa.cz

1.2.6.4 Zahraniční ultralehká letadla (např. microlights a další druhy sportovních létajících zařízení včetně sportovních padáků) mohou využívat vzdušný prostor ČR bez povolení pouze za těchto podmínek:
  1. druh sportovního létajícího zařízení je v souladu s odpovídající charakteristikou podle § 81 odst. 8 zákona č. 49/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů resp. § 24 vyhlášky č. 108/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů,

  2. ultralehké letadlo má platný technický průkaz (např. Osvědčení letové způsobilosti, Povolení k letu nebo jiný rovnocenný dokument) vydaný státem zápisu do rejstříku,

  3. ultralehké letadlo má platné pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem letadla podle bodu GEN 1.2 para 1.5,

  4. pilot má pro daný typ ultralehkého letadla platný průkaz způsobilosti požadovaný státem zápisu do rejstříku,

  5. pilot má platné osvědčení zdravotní způsobilosti (pokud není součástí průkazu způsobilosti),

  6. s ultralehkým letadlem nebudou prováděny lety za úplatu,

  7. s ultralehkým letadlem nebudou prováděny zkušební lety ve smyslu § 15 zákona č. 49/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů,

  8. lety budou prováděny podle pravidel VFR den (sportovní padáky VFR den/noc), podle omezení nebo podmínek uvedených v technickém průkazu a v souladu s ostatními podmínkami pro tento provoz platnými v ČR. Podrobné podmínky jsou k dispozici na stránkách:

  9. Úřadu pro civilní letectví (www.caa.cz/), pro sportovní padáky;

  10. Letecké amatérské asociace ČR (www.laa.cz), pro ostatní druhy;

  11. všechny lety ve vzdušném prostoru ČR včetně příletů a odletů na/z území ČR musí být prováděny podle platných předpisů a postupů (viz např. AIP ČR GEN 1.2 a ENR 1.10).

1.2.7  LETY ZAHRANIČNÍCH POSÁDEK, JEJICHŽ PRŮKAZY ZPŮSOBILOSTI JSOU VYDÁNY S OMEZENÍM

1.2.7.1 Držitelé průkazu způsobilosti, vydaného v souladu se standardy ICAO a vydaného ve státě s plným členstvím v JAA nebo na Slovensku v souladu s předpisem JAA-FCL, mohou využívat oprávnění vyplývající z těchto dokladů i ve vzdušném prostoru ČR za stejných podmínek jako ve státě jeho vydání a nepotřebují k tomu souhlas CAA.
1.2.7.2 Držitelé průkazu způsobilosti, který nebyl vydán v souladu se standardy ICAO a byl vydán ve státě, který není s plným členstvím v JAA, musí před vstupem do vzdušného prostoru ČR vyžádat souhlas k jeho využívání při provádění letů v ČR.
1.2.7.2.1  Souhlas může být vydán s časovým, případně jiným omezením.
1.2.7.2.2 Žádost musí být doložena kopií průkazu případně i kopií potvrzení o zdravotní způsobilosti, je-li k průkazu potřeba.
1.2.7.2.3  Žádost musí být doručena nejpozději pět (5) celých pracovních dnů před zamýšleným příletem na adresu:
Adresa:

Úřad pro civilní letectví
K letišti 1149/23
161 00 Praha 6

Telefax:  +420 224 281 062

1.2.8  PRŮKAZ ZPŮSOBILOSTI PILOTA VYDANÝ V JINÝCH STÁTECH NEŽ V ČR

1.2.8.1 Pro lety držitelů těchto průkazů ve vzdušném prostoru ČR platí ustanovení JAR-FCL 1.060, nikoliv česká verze tohoto ustanovení. Držitel průkazu způsobilosti obchodního nebo dopravního pilota letounů nebo vrtulníků vydaného v jiných státech než v ČR, a jehož věk není více omezen předpisem platným ve státě vydání průkazu:
  1. který dosáhl 60. narozenin, nesmí ve vzdušném prostoru ČR vykonávat funkci pilota letadla nasazeného na lety obchodní letecké dopravy, vyjma případů, kdy působí jako člen vícepilotní posádky, a za předpokladu, že je jediným pilotem v letové posádce, který dosáhl věku 60 let.

  2. který dosáhl 65. narozenin, nesmí ve vzdušném prostoru ČR vykonávat funkci pilota nasazeného na lety obchodní letecké dopravy.

1.2.9  ZVLÁŠTNÍ OBCHODNÍ PROVOZ A LETECKÉ PRÁCE

1.2.9.1 Státní příslušník jiného členského státu Evropské unie nebo právnická osoba se sídlem, ústřední správou nebo hlavní provozovnou své činnosti v jiném členském státě Evropské unie, kteří jsou v tomto členském státě oprávněni provozovat zvláštní obchodní provoz dle nařízení (EU) č. 965/2012 nebo zvláštní provoz dle nařízení (EU) 2018/395 nebo zvláštní provoz dle nařízení (EU) 2018/1976 nebo letecké práce, mohou tyto letecké činnosti dočasně provozovat i na území České republiky.
1.2.9.2 Zahájení provozování výše uvedených činností na území České republiky oznámí osoba podle odstavce GEN 1.2 para 9.1 nejpozději tři (3) dny předem Úřadu pro civilní letectví.
1.2.9.3 V oznámení musí být uveden:
  1. název a sídlo provozovatele,

  2. typ a poznávací značka letadla,

  3. účel, charakteristika a rozsah provozovaných leteckých činností, a

  4. letiště nebo provozní místo (vyjádřeno GPS souřadnice mi), ze kterého budou letecké činnosti provozovány.

1.2.9.4 Osoba provozující zvláštní obchodní provoz nebo letecké práce na území České republiky podle odstavce GEN 1.2 para 9.1 je při kontrole povinna prokázat se prohlášením podle Části-ORO k nařízení (EU) č. 965/2012 nebo prohlášením podle Hlavy ADD k nařízení (EU) 2018/395 nebo prohlášením podle Hlavy DEC k nařízení (EU) 2018/1976 nebo oprávněním provozovat letecké práce v jiném členském státě Evropské unie.
1.2.9.5 Ustanovení předchozích odstavců se vztahuje také na státního příslušníka jiného státu nebo právnickou osobu se sídlem, ústřední správou nebo hlavní provozovnou v jiném státě, vyplývá-li to z mezinárodní smlouvy, která je součástí právního řádu.
1.2.9.6 Oznámení se posílá na email: